Żorski Bieg Ogniowy

www.bieg-ogniowy.hrmax.zory.pl

Bądź częścią tradycji i historii naszego miasta!

Żorski Bieg Ogniowy to niezwykle widowiskowy nocny bieg uliczny z okazji obchodów Święta Ogniowego w Żorach (woj. śląskie). W świetle rozpalonych pochodni uczestnicy biegu przemierzą uliczkami miasta ok 5,3 km.

Dlaczego warto wziąć udział w I Żorskim Biegu Ogniowym?

 • niepowtarzalny klimat i atmosfera imprezy
 • kameralna trasa w świetle rozpalonych pochodni uliczkami żorskiej starówki
 • bieg poparty ponad 300letnią tradycją Święta Ogniowego
 • profesjonalny pomiar czasu i organizacja biegu
 • atrakcyjne nagrody
 • niezapomniane wrażenia

Inicjatorem i pomysłodawcą imprezy jest Grupa Biegowa HRmax Żory, która pod patronatem Prezydenta Miasta Żory, podjęła się organizacji tego przedsięwzięcia. Wydarzenie to tak jak Święto Ogniowe ma szansę stać się unikatowe w skali Europejskiej co mamy nadzieję przyciągnie wielu biegaczy i turystów z różnych zakątków naszego regionu.

Ponad 300-letnia tradycja Święta Ogniowego w Żorach

11 maja 1702 roku, w centrum miasta wybuchł wielki pożar. Ogień rozprzestrzenił się na całą zabudowę rynkową i pobliskie domy. Szkody wyrządzone przez żywioł były olbrzymie. Niejeden mieszkaniec w krótkiej chwili stracił dorobek całego życia. Pogrążeni w smutku i żałobie żorzanie w czasie pochodu na świeżym jeszcze rumowisku wznosili modły do Boga, prosząc o odwrócenie od nich klęski pożaru. Przyrzekli jednocześnie uczestniczyć w corocznych procesjach po ulicach miasta właśnie w tej intencji. Od wielu pokoleń żorzanie jednoczą się i tłumnie gromadzą, by kultywować tę piękną, wielowiekową tradycję uczestniczyć w uroczystej mszy i ogniowej procesji uliczkami miasta. W ten oto sposób narodziła się tradycja obchodów Święta Ogniowego.

Inicjator i pomysłodawca

Grupa Biegowa HRmax Żory to nowo powstały klub sportowy zrzeszający pozytywnie zakręconych miłośników biegania. Celem grupy jest propagowanie aktywnego i zdrowego stylu życia niezależnie od pogody i pory roku. Członkowie klubu regularnie spotykają się na wspólnych biegach oraz treningach biegowych pod okiem profesjonalnego trenera. Organizacja własnego biegu była jednym z głównych celów statutowych stowarzyszenia. Cel ten udało im się osiągnąć zaledwie 2 miesiące od założenia klubu. Bieg ten nie odbyłby się bez wsparcia Miasta Żory, MOSiRu Żory oraz UKS4.

Partnerzy/współpraca

Klub HRmax Żory w liczbach

 • Aktywnych członków: 74 / Oczekujący: 4
 • Kobiety: 27 / Mężczyźni: 47
 • Maratończyków: 56
 • Średnio km na zawodach: 19.648 km
 • Średni czas na zawodach: 2g 12m 5s

Jak zostać członkiem klubu?

Chcesz zostać członkiem klubu HRmax Żory? Musisz mieć ukończone 18 lat, wypełnić deklarację członkowską, przedstawić rekomendację 2 członków naszego klubu, opłacić wpisowe 50 PLN oraz składkę 50.00 PLN za rok. Przekonaj się o korzyściach płynących z członkowstwa w naszym klubie.

Wypełnij deklarację członkowską »